مغز محمد رضا گلزار محمدرضا گلزار حسن روحانی

مغز: محمد رضا گلزار محمدرضا گلزار حسن روحانی رسانه ها تصویری محمدرضا تصویر اخبار سینما

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی ویژگی‌های کارت‌های تازه خرید کالای ایرانی

بانک مرکزی در حال بررسی طرح جدیدی از کارت‌های اعتباری است که فقط جهت خرید کالای ایرانی بوده و علی رغم طرح شکست خورده دوره قبل قرار نیست از منابع این بانک استفاد

ویژگی‌های کارت‌های تازه خرید کالای ایرانی

ویژگی های کارت های تازه خرید کالای ایرانی

عبارات مهم : مرکزی

بانک مرکزی در حال بررسی طرح جدیدی از کارت های اعتباری است که فقط جهت خرید کالای ایرانی بوده و علی رغم طرح شکست خورده دوره قبل قرار نیست از منابع این بانک استفاده شود. همچنین با وجود این که تامین منابع این کارت ها صرفا از محل منابع خود بانک ها است،اگر توافقات به نتیجه برسد قیمت سود بازپرداخت کمتر از سود مرسوم تسهیلات خواهد بود.

بانک مرکزی پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت در این رابطه را به علت وجود نقایصی که بااهمیت ترین آن به عدم تجهیز تولید کنندگان به سامانه معتبر است در حال بررسی دارد و باید پرسشها آن برطرف شود.

ویژگی‌های کارت‌های تازه خرید کالای ایرانی

به گزارش ایسنا، بعد از این که طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی در حدود سه سال پیش و در قالب بسته تسریع رونق اقتصادی به اجرا درآمد و قرار بود تا با همکاری بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) تا سقف ۱۰ میلیون تومان و با سود ۱۲ درصد و البته با تامین اعتبار ۴۲۰۰ میلیاردی از منابع بانک مرکزی به اجرا درآید در نهایت به علت پرسشها مختلفی از جمله مناسب نبودن کالاهای انتخابی رسما شکست آن از سوی مدیر کل بانک مرکزی و حتی وزارت صمت اعلام شد.

گر چه این طرح در سال گذشته متوقف شد، ولی طبق مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بار دیگر طرح جدیدی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به بانک مرکزی پیشنهاد شد، ولی طولی نکشید که این بانک پیشنهاد مطرح شده است را ظاهرا متوقف کرد و طرح دیگری را خود در دستور کار قرار داد.

بانک مرکزی در حال بررسی طرح جدیدی از کارت‌های اعتباری است که فقط جهت خرید کالای ایرانی بوده و علی رغم طرح شکست خورده دوره قبل قرار نیست از منابع این بانک استفاد

براساس آنچه که پیگیری عنوان از مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی به عنوان مسوول بررسی طرح نشان می دهد این بانک در حال برطرف کردن نقایص پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و برنامه های جدیدی در این رابطه دارد.

بنابر گفته میرمحمد صادقی بااهمیت ترین نقصی که در پیشنهاد وزارت صمت جهت طرح کارت های اعتباری وجود دارد، این است که باید بتوان تمامی تولید کنندگان را به سامانه هایی مجهز کرد که از واریز پول ناشی از خرید به حساب آنها مطمئن شد. این در حالی است که اکنون به غیر از چند تولید کننده معتبر مابقی به چنین سامانه ای مجهز نیستند و باید وزارت صمت در این باره بررسی های مورد نیاز را انجام داده و بازبینی کند.

نقص پیشنهاد وزارت صمت

وی ادامه داد: اگر بتوانیم تولید کنندگان بیشتری را به سامانه معتبر وارد کرده و در این باره هماهنگی های مورد نیاز انجام شود، در نهایت نتیجه در کنار سایر پرسشها مورد تصویب کمیسیون اعتباری قرار گرفته و اعلام خواهد شد.

ویژگی‌های کارت‌های تازه خرید کالای ایرانی

اما در رابطه با این که چه شاخصه های در کارت اعتباری تازه وجود دارد، مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی بیان کرد که هنوز بررسی ها نهایی نیست و در مورد بعضی پرسشها به توافق نرسیدیم ولی به طور حتم باید این کارت ها جهت خرید کالای ایرانی تجهیز شود.

وی در مورد این که در دوره قبل هم خرید کالای ایرانی صرفا از طریق کارت های اعتباری امکان پذیر بود، ولی در نهایت علت شکست این کالاها وجود کالاهای بی کیفیت عنوان شد بعد در این شرایط آیا همچنان بر خرید تنها براساس کالای ایرانی تاکید می شود گفت که ما معتقدیم در حال حاضر بسیاری از کالاهای ایرانی با کالاهای خارجی مسابقه می کنند و اگر این اتفاق بیفتد می توان سرمایه ما جهت رونق اقتصادی و تولید خودمان صرف شود و از سویی دیگر مردم هم که در موارد زیادی متمایل به خرید کالای ایرانی هستند می توانند از کالاهای باکیفیت استفاده کنند.

بانک مرکزی در حال بررسی طرح جدیدی از کارت‌های اعتباری است که فقط جهت خرید کالای ایرانی بوده و علی رغم طرح شکست خورده دوره قبل قرار نیست از منابع این بانک استفاد

وی در این باره ادامه داد:امیدواریم بعضی موجود در خرید کالای ایرانی را با تجهیز تولید کنندگان به سامانه و ثبت مشخصات خریدار و همچنین اطمینان از واریز پول به حساب فروشنده برطرف کرد که در این حالت برندهای بیشتری توانایی استفاده داشته و مردم می توانند به کالاهایی که میل به به خرید آن دارند، وارد شوند.

مبلغ نهایی نیست/ سود احتمالا کمتر از ١٨ درصد

ویژگی‌های کارت‌های تازه خرید کالای ایرانی

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی در رابطه با مبلغ کارت ها و همچنین سود متعلقه به آن و از سوی دیگر نحوه ی تامین اعتباری که در دوره قبل از طریق بانک مرکزی انجام شده است بود توضیحاتی ارائه کرد.

بنابر گفته میرمحمد صادقی در طرح تازه کارت های اعتباری قرار نیست منابعی تحت عنوان خط اعتباری بانک مرکزی تخصیص داده شده است پیدا کند و صرفا از محل منابع بانک ها خواهد بود. در رابطه با قیمت سود نیز باید یادآور شد که ظاهرا مذاکراتی در حال انجام است و اگر توافقات به نتیجه برسد، آن وقت سود متعلقه به کارت های اعتباری کمتر از قیمت سود مرسوم بانکی که اکنون ۱۸ درصد هست، خواهد شد.

وی این را هم گفت که سقف مبلغ کارت های اعتباری هنوز مشخص و نهایی نشده است.

واژه های کلیدی: مرکزی | منابع | ایرانی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz