مغز محمد رضا گلزار محمدرضا گلزار حسن روحانی

مغز: محمد رضا گلزار محمدرضا گلزار حسن روحانی رسانه ها تصویری محمدرضا تصویر اخبار سینما

گت بلاگز در حاشیه ابتلاء مریم میرزاخانی به سرطان!/ خبر باورنکردنی

گویا مریم میرزاخانی نابغه ریاضی دنیا و کشورمان به بیماری سرطان مبتلا شده است است.

ابتلاء مریم میرزاخانی به سرطان!/ خبر باورنکردنی

گویا مریم میرزاخانی نابغه ریاضی دنیا و کشورمان به بیماری سرطان مبتلا شده است است.

دعا جهت مریم میرزاخانی، نخستین زن برنده نوبل ریاضیات

برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند که مریم میرزاخانی،نابغه ایرانی ریاضیات و نخستین زنی که برنده مدال فیلدز شده است در خوابیدن بیماری است و با سرطان می‌جنگد. این نابغه ولی چه خصوصیاتی دارد که دنیا همواره او را تحسین کرده است؟

«چیره‌دست در گستره‌ قابل توجهی از تکنیک‌ها و حوزه‌های متفاوت ریاضی، او تجسم ترکیبی کمیاب است از توانایی تکنیکی، بلندپروازی جسورانه، بینش وسیع و کنجکاوی ژرف.» این توصیف رسمی کمیته مدال فیلدز از مریم میرزاخانی هست؛ ریاضیدان ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد که این جایزه مهم، مشهور به نوبل ریاضیات را برده است.

حسن روحانی مدیر جمهوری کشور عزیزمان ایران در آن وقت طی پیامی که در وب سایت رسمی نهاد ریاست جمهوری منتشر شد، موفقیت مریم میرزاخانی را تبریک گفت و در این خبر خود گفت: کسب برترین جایزه ریاضیات در دنیا را به شما تبریک می‌گویم. امروز ایرانیان می‌توانند به خود ببالند که نخستین زن برنده جایزه “فیلدز” هموطن آنان هست؛ آری باید که شایستگان بر صدر نشینند و قدر ببینند. همه ایرانیان در هر کجای دنیا سرمایه های ملی این مرز و بوم هستند و من به نمایندگی از ملت کشور عزیزمان ایران تلاش های علمی شما را ارج می‌نهم.

کلمه نابغه برازنده این دانشمند ایرانی هست. مدال فیلدز بالاترین جایزه‌ای است که یک ریاضیدان می‌تواند دریافت کند. اهمیت تعلق آن به مریم میرزاخانی از آنجا زیاد می‌شود که او نخستین زنی است که از شروع اهدای مدال فیلدز و تاریخ ٧٨ ساله آن، به این مدال دست یافته هست. از مریم میرزاخانی به عنوان یکی از ده ذهنِ جوان برگزیدهٔ سال ۲۰۰۵ از سوی نشریه پاپیولار ساینس در آمریکا و ذهن برتر در رشتهٔ ریاضیات تجلیل شده است هست. ولی کار به اینجا ختم نمی‌شود. میرزاخانی برنده جوایزی چون جایزه ستر از انجمن ریاضی آمریکا در سال ۲۰۱۳، جایزه کلی در کنار مدال فیلدز در سال ۲۰۱۴ هست. او از اول سپتامبر ۲۰۰۸) در دانشگاه استنفورد استاد دانشگاه و پژوهشگر رشتهٔ ریاضیات هست. پیش از این، او استاد دانشگاه پرینستون بود. او همچنین نخستین زن دنیا است که عضو آکادمی ملی علوم آمریکا شده است هست. مریم میرزاخانی در دوران تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران، برنده مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال‌های ۱۹۹۴ (هنگ‌کنگ) و ۱۹۹۵ (کانادا) شد و در این سال به عنوان نخستین دانش‌آموز ایرانی جایزه نمرهٔ کامل شد. وی نخستین دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی کشور عزیزمان ایران راه یافت؛ نخستین دختری بود که در المپیاد ریاضی کشور عزیزمان ایران طلا گرفت؛ نخستین کسی بود که دو سال مدال طلا گرفت و نخستین فردی بود که در آزمون المپیاد ریاضی جهانی نمرهٔ کامل گرفت. سپس در سال ۱۹۹۹ کارشناسی خود را در رشته ریاضی از دانشگاه شریف و دکترای خود را در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک‌مولن از برندگان مدال فیلدز گرفت.

مریم میرزاخانی در ٣١ سالگی و در دانشگاه استنفورد به عالیترین جایگاه دانشگاهی و مقام استادی رسید. نه فقط مسائلی که مریم میرزاخانی حل کرده پرسشها مهمی هستند، بلکه روش‌هایی که جهت حل آنها اختراع کرده به دیگر ریاضیدان‌ها ابزار و دیدگاه‌های خوبی جهت حل پرسشها دیگر می‌دهد.
مریم میرزاخانی در مصاحبه‌ای چند ساب قبل گفته بود: بدون علاقه داشتن به ریاضی ممکن است آن را سرد و بیهوده بیابید. ولی قشنگی ریاضیات خود را تنها به شاگردان صبور نشان می‌دهد.”پرارزشترین بخش [مطالعه ریاضی] لحظه‌ای است که می‌گویی آها!’. ذوق کشف و لذت فهمیدن چیزی جدید. احساس ایستادن بالای یک بلندی و رسیدن به دیدی براق و واضح.

گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
seemorgh.com/entertainment
منبع: khabaronline.ir

ابتلاء مریم میرزاخانی به سرطان!/ خبر باورنکردنی

واژه های کلیدی: ریاست جمهوری | دانشگاه | ایرانیان | ایرانی | آمریکا | دانشگاه | ریاضی | جایزه | برنده | ایران

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz